PROJEKT TRIO – THREE4CLIMATE
- Kratke informacije o projektu
Slogan: Misli evropsko- deluj lokalno
Stroške projekta krije: Nemško ministrstvo za okolje
Trajanje projekta: od aprila 2020 do januarja 2022
Ciljne skupine: Občine, mesta, šole, lokalna, nacionalna raven, EU institucije
Vodilni partner Navigant – A Guidehouse Company, adelphi consult GmbH, Independent Institute for Environmental Issues (UfU e.V.), Energetska agencija za Podravje – ENERGAP, Institute of Social Sciences – University of Lisbon (FCiências.ID)
Partnerji v projektu: Nemčija, Portugalska, Slovenija (države, ki predsedujejo EU svetu)
Spletna stran projekta: https://www.euki.de/en/euki-projects/three-presidencies/
Sodelujoči v projektu:
- 3 države (Nemčija, Portugalska, Slovenija)
- 6 šol (po 2 iz vsake države)
- 5 organizacij (ENERGAP, Vlasta Krmelj glavni koordinator za Slovenijo, LEAG, Suzana Krmelj koordinator za Kranj)
- 6 občin (po 2 iz vsake države):
- Slovenija: Maribor, Kranj
- Nemčija: Bielefeld, Radolfzell
- Portugalska: Loulé, Braga
Aktivnosti v sklopu projekta:
- Raziskava na temo Podnebnih sprememb (blaženje, prilagajanje)
- Študijska potovanja (Nemčija, Portugalska, Slovenija)
- Izmenjave učiteljev (Nemčija, Portugalska, Slovenija)
- Vertikalni dogodek v Bruslju (predstavniki mesta se srečajo z EU politiki)
- Delovni obisk v Bruslju
- Podnebni dan
- Obveščanje javnosti
Zaključna konferenca v Ljubljani ali Mariboru (zadnji kvartal)
- Predstavitev projekta Tree4Climate, Trio projekt
Nemško ministrstvo za okolje, ki prevzema predsedovanje EU julija 2020 (v trojčku skupaj s Portugalsko in Slovenijo), je dalo pobudo, da v obdobju predsedovanj vseh treh držav njihova okolijska ministrstva izvedejo skupen projekt – imenovan projekt TrioPRED.
Ministrstva so se odločila, da v vsaki državi povabijo k sodelovanju dve mesti in dve šoli. Osnovna šola Stražišče Kranj je bila povabljena k sodelovanju v mednarodnem projektu Tree4Climate kot ena od dveh šol iz Slovenije; druga je III. Gimnazija Maribor.
Projekt želi izvajati aktivnosti, ki bodo pospešile več-nivojsko sodelovanje pri skrbi za varovanje podnebja in prenašale ideje predsedstev v konkretno sodelovanje na vseh nivojih političnega vodenja. Osnovni temelj projekta je sklep Sveta EU, sprejet decembra 2019, ki potrjuje cilje, da lahko dosežemo podnebno-ogljično nevtralnost do leta 2050, v skladu z zavezami Pariškega sporazuma. Prav tako bodo aktivnosti projekta usmerjene v prihodnost, in sicer doseči brezogljično družbo do leta 2050 ali celo prej.
Projekt TRIO bo nudil okvir in možnosti za izmenjave znanj in izkušenj. Stroške projekta krije Nemško ministrstvo za okolje, k sofinanciranju pa vabi tudi okolijska ministrstva Portugalske in Slovenije, da se izpostavi vseevropsko sodelovanje, ki zajema nacionalne podnebne prioritete v vseh treh državah.
Vsi sodelujoči partnerji v projektu se zavedamo pomembnosti in nevarnosti podnebnih sprememb ter dejstva, da moramo v boju sodelovati vsi ljudje.
Mesta so središča gospodarskih, kulturnih in družbenih dejavnosti in predstavljajo prostor, kjer lahko s primernim delovanjem dosežemo spremembe, ki vplivajo na širše okolje in veliko število ljudi.
Šole so prostor, kjer lahko mladi bodoči odločevalci razpravljajo o pomembnih elementih podnebnih ukrepov, razumejo interese drug drugega in se približajo skupnemu razumevanju izzivov in potencialnih rešitev za brez ogljično prihodnost.
Posebne aktivnosti:
- izmenjava primerov dobrih praks mest in šol o uspešnih projektih ohranjanja podnebja,
- natečaj podnebne nevtralnosti za osnovnošolce in dijake,
- dan za podnebje, izmenjave med partnerskimi šolami, podnebju prijazni projekti.
Posebne aktivnosti bodo usklajene s prednostnimi nalogami skupne okolijske politike treh predsedstev Sveta EU in bodo potekale v okviru trenutnega razvoja politik na ravni EU, predvsem v okviru zelenega dogovora Evropske komisije.